Endodontinis gydymas​

Endodontinis gydymas yra specializuota odontologinė procedūra, kuri dažniausiai vadinama šaknų kanalų gydymu. Danties centinėje dalyje yra pulpa. Ji sudaryta iš kraujagyslių ir nervinių rezginių. Pulpa aprūpina dantis maisto medžiagomis, taip pat pulpa yra įnervuota, todėl dantys yra jautrūs spaudimo, temperatūros ir kitiems dirgikliams.

Kada reikalingas endodontinis (dantų kanalų) gydymas?

Dantų šaknų kanalų gydymas atliekamas tada, kai uždegiminis procesas pažeidžia pulpos audinius.
Pagrindinės  pulpito priežastys:

1. Dantų ėduonis pasiekia gilesnius dantų audinius.

2. Daug kartų gydytas dantis, labai didelės plombos, kurios veikia kaip nuolatinis dirgiklis.

3. Danties trauma, kurios metu sutrikdoma nervo limfos ir kraujo apytaka.

4. Dantų griežimo ar stipraus sukandimo metu nuolat traumuojami dantys.

Simptomai, rodantys, kad reikia gydyti dantų kanalus: nuolatinis, maudžiantis, pulsuojantis, kartais ūminis, aštrus, plintantis skausmas, kuris dažniausiai pasireiškia naktį. Taip pat jautrumas kramtant, jautrumas šaltam / karštam maistui ar gėrimui, dantenų patinimas, danties spalvos pakitimas, prie danties susiformavęs pūlinukas.
Kai kanalai negydomi, bakterijos iš infekuotos pulpos per šaknies viršūnę patenka už šaknies ribų ir sukelia šalia esančių danties audinių uždegimą – periodontitą. Esant lėtinei periodontito stadijai, žmogus gali nieko nejausti, o šiam procesui užsitęsus, gali tekti pašalinti dantį.

Dantų šaknų kanalų gydymo procedūros eiga:

1. Atlikus rentgeno nuotrauką, įvertinama danties būklė ir skiriamas gydymas.

2. Atliekamas vietinis nuskausminimas, naudojama izoliacinė sistema apsauganti nuo seilių (koferdamas).

3. Viso gydymo metu naudojamas mikroskopas, kuris padeda preciziškai sugydyti visus danties kanalus, išsaugoti kuo daugiau sveikų danties kietųjų audinių.

4. Atliekamas chemomechaninis kanalų valymas, specialiais instrumentais pašalinama infekuota pulpa ir pažeisti danties audiniai. Formuojami šaknies kanalai plombavimui.

5. Paruošti kanalai užpildomi plombine medžiaga.

6. Po endodontinio gydymo danties vainiką rekomenduojama restauruoti protezuojant. Restauracijos atkuria kramtymo funkciją ir užtikrina danties tvirtumą, apsaugo danties šaknis nuo skilimo.

7. Labai svarbu viso gydymo metu stengtis nekramtyti ta puse, kurioje yra gydomas dantis, nes jis yra silpnesnis ir gali lūžti.

Endodontinių ligų klasifikacija:

Vyrauja klaidinga nuomonė, kad jei dantų neskauda, reiškia, kad jie yra sveiki. Deja, taip būna ne visada. Dažnai dantų ligos pasireiškia ir be simptomų, todėl labai svarbi reguliari odontologo profilaktinė apžiūra.

Gyvybinga pulpa. Ligos priežastis:

Ligos priežastis – kariesas, kai pulpa nepažeista uždegiminio proceso. Rentgenologinis vaizdas parodo, jei yra vidurinis kariesas. Simptomai: dantis su gyvybinga pulpa visuomet yra besimptomis. Pulpa reaguoja į šaltį, o pašalinus dirgiklį, skausmas praeina. Gydymas: karieso valymas, plombavimas.

Pulpitas

Pulpitas – pulpa dar gyvybinga, bet jau apimta uždegiminio proceso. Pulpitas būna Besimptomis ir Simptominis.

Besimptomis pulpitas. Priežastis – gilus kariesas, seni, pralaidūs užpildai, dantų vainikų nuskilimai. Klinikiniai simptomai nepasireiškia. Reakcija į šaltį šiek tiek vangesnė.

Gydymas: išvalius kariozinius pažeidimus, dugne randamas atviras pulpos ragas, taikomas endodontinis kanalų gydymas.

Besimptonis pulpitas skirstomas į:

a) Lėtinis asimptominis hiperplastinis pulpitas (išauga kariozinėje ertmėje);

b) Vidinė rezorbcija (dentino destrukcija vainikinėje dalyje);

c) Kanalo kalcifikacija (nėra kanalo spindžio).

Simptominis pulpitas

Priežastis – gilus negydytas kariesas, nekokybiškas plombavimas. Simptomai būna aštrūs – savaiminiai priepuoliniai skausmai, dažnai paūmėjantys naktį. Gali iradijuoti, plisti į aplinkinius audinius, ausį, smilkinį, kaklą. Ūmus arba paūmėjęs lėtinis pulpos uždegimas.

Gydymas – endodontinis kanalų gydymas.

Nekrozinė pulpa

Priežastis – negydytas pulpitas, danties trauma. Simptomai – nereaguoja į terminius dirgiklius, gali būti vainiko patamsėjimas. Rentgenologiškai – periapikaliai audiniai be pakitimų.

Gydymas – endodontinis kanalų gydymas.

Simptominis viršūninis periodontitas

Simptomai – lokalus skausmas, apsiribojantis priežastiniu dantimi. Skausmas maudžiantis, pulsuojantis. Rentgenologiškai – pokyčiai alveolės kaule šaknies viršūnės srityje.

Ūmus viršūninis periodontitas

Priežastys – negydytos pulpos ligos, neatsargios endodontinės procedūros, trauma. Simptomai – maudžiantys skausmai, jautrumas perkusijai, palpacijai dėl padidėjusios skysčių cirkuliacijos viršūninio periodonto srityje. Rentgenologiškai – kaulo destrukcijos nėra.

Ūmus viršūninis pūlinys

Simptomai – skausmas, staigus apikalinių audinių tinimas. Gausi eksudacija, pūlingo eksudato kaupimasis, absceso formavimas viršūniniame periodonte, vėliau po periostu ir pogleivininiame sluoksnyje ar po oda.

Lėtinis paūmėjęs viršūninis pūlinys

Simptomai tokie patys, kaip ūmaus viršūninio pūlinio. Rentgenologiškai matosi kaulo destrukcija. Besimptomis viršūninis periodontitas.

Lėtinis viršūninis periodontitas

Simptomų nėra, bet galimi paūmėjimai, fistulės atsiradimas. Rentgenologiškai stebimi dideli riboti ar difuziniai kaulo destrukcijos židiniai.

Periapikalinė osteosklerozė

Simptomų nėra. Rentgenologiškai – išreikšta kaulo sklerozė periapikalinėje srityje.

Kopijuoti negalima