Profesionali burnos higiena
Burnos ertmės higiena – priežiūra, dantų apnašų šalinimas, siekiant užkirsti kelią apnašų sukeliamoms ligoms. Tai pagrindinis ėduonies ir apydančio ligų profilaktikos metodas.
Kasdienės burnos ertmės higienos nepakanka tam, kad būtų pašalintos visos besikaupiančios apnašos. Tinkamai nenuvalius apnašų nuo dantų paviršiaus, formuojasi dantų akmenys, kuriuose kaupiasi bakterijos. Tos bakterijos ilgainiui tampa pavojingų burnos ertmės ligų priežastimi: ėduonies, periodonto ar burnos gleivinės ligų. Be to, į apnašas ir akmenis įsigeria pigmentinės medžiagos ir dantų spalva gali patamsėti keliais tonais, taip pat gali atsirasti blogas kvapas. Nepakankama burnos priežiūra sukuria palankią terpę infekcijų vystymuisi. Pastarųjų dešimtmečių klinikiniai tyrimai patvirtino, kad dantenų uždegimas gali būti diabeto, širdies ligų priežastimi. Pašalinti minkštąsias ir kietąsias dantų apnašas galima profesionalios burnos higienos metu. Tokia burnos higiena padeda išlaikyti sveikus dantis ir jų estetiką, todėl rekomenduojama ją atlikti 1–2 kartus per metus. Taip pat ji atliekama ne tik prevencijai, bet ir gydant periodonto ligas. Jei akmenys arba pigmentinis apnašas kaupiasi greičiau (dėl rūkymo ar dažno dažančių maisto produktų vartojimo) arba žmogus serga periodonto ligomis, patariama pas burnos higienistą apsilankyti dažniau, t.y. kas 3–4 mėnesius.
Profesionali burnos higiena atliekama naudojant pažangią sistemą, kuri itin tausoja dantų paviršius ir dantenas. Dažniausiai tai nėra skausminga procedūra ir trunka 30–60 minučių. Tačiau vietinę nejautrą taikome turintiems labai jautrius dantis, esant dantenų recesijai, kai apsinuoginę jautrūs dantų kakleliai ar esant stipriam dantenų uždegimui. Apžiūrėjus ir įvertinus burnos ertmę, profesionali burnos higienistė ultragarsiniu skaleriu ir kitais specialiais instrumentais (kiuretėmis) nuvalo nuo dantų paviršiaus kietąsias ir minkštąsias apnašas, kurios sukelia dantenų kraujavimą, ėduonies susidarymą, dantų jautrumą, blogą kvapą, uždegimą. Dantų paviršius poliruojamas naudojant „Air-flow“ sistemą. „Air-flow“ idealiai nuvalo minkštąjį ir kietąjį dantų apnašą nuo dantų paviršiaus, vagelių, įdubimų ir tarpdančių. Dantų higienai naudojami specialūs sodos milteliai su stipria vandens ir suspausto oro srove. Labai efektyviai pašalinamos ant dantų susikaupusios apnašos dėl rūkymo, juodos arbatos, kavos ar kitų dažančių maisto produktų vartojimo, dėl to po valymo dantys pašviesėja. Procedūros pabaigoje, dantų paviršius impregnuojamas fluoro turinčia pasta. Odontologijos klinikoje pacientai yra pamokomi individualios burnos higienos: kaip taisyklingai prižiūrėti dantis namuose, kokias priemones naudoti norint palaikyti burnos sveikatą.
Iškart po procedūros jausite malonų pojūtį burnoje, dantys atrodys baltesni, o burnos kvapas – gaivus. Higienistė paaiškins, kaip taisyklingai prižiūrėti dantis namuose, be to, galės parekomenduoti būtent Jums tinkančias burnos ertmės priežiūros priemones.
Ką reikėtų žinoti po profesionalios burnos ertmės higienos procedūros?
Dantenos gali būti sudirgusios ir kelias dienas kraujuoti.
Dantys gali būti jautresni terminiams dirgikliams.
Po procedūros reikėtų atsisakyti aštraus ir kieto maisto.
Dantis reikia valyti minkštu šepetėliu, naudoti tarpdančių siūlą.
Norint, kad dantenos greičiau gytų, rekomenduojama burną skalauti profilaktiniais skalavimo skysčiais, o gydomuosius skalavimo skysčius naudoti tik paskyrus specialistui.
Dantenų būklė normalizuojasi po dviejų savaičių.
Tėveliai turėtų rūpintis individualia vaikų burnos higiena iki 6–7 metų, kol vaikas išmoksta rašyti. Nes mažo vaiko rankų judesiai dar nėra pakankamai koordinuoti ir jis negali tinkamai išsivalyti dantų. Lietuvoje daugiau nei 90 proc. šešiamečių turi kariozinių dantų pažeidimų.