Protezavimas

Dantų protezavimas – tai harmoningos estetiškos šypsenos restauravimas, dantų ir sąkandžio funkcijos atkūrimas.
Platus dantų protezų rūšių pasirinkimas (nuo ploniausių keramikinių laminačių iki viso dantų lanko atkūrimo fiksuotais ar išimamais protezais) leidžia sukurti maksimaliai estetišką šypseną. Protezai parenkami individualiai pagal dantų būklę, finansines galimybes bei estetikos lūkesčius.

Kada reikalingas protezavimas?
1. Netekus danties ir siekiant išvengti nepageidaujamo poveikio šalia esantiems dantims – dantų migracijos, dantų perkrovos, periodonto problemų, apsinuoginusių dantų šaknų, skilinėjimo, dilimo, kaulo tirpimo. Netekus grupės dantų, atsiranda žandikaulio  sąnario problemos. Tirpstant kaului, keičiasi veido forma, suglemba raumenys, atsiranda raukšlės, blogėja maisto kramtymo kokybė, virškinimas, taip pat vystosi psichologinės problemos – žmogus vengia šypsotis ir bendrauti.

2. Dėl danties kietųjų audinių pažeidimo – dantų ėduonies, didelių plombų, dantų dilimo.

3. Po danties kanalų gydymo. Dantis praradęs gyvybingumą tampa silpnesnis, todėl, siekiant išvengti dantų šaknų skilimo, rekomenduojama protezuoti.

Kaip vyksta protezavimas?
1. Konsultacijos metu individualiai analizuojama situacija, atliekama rentgeno nuotrauka ir pilna visų dantų diagnostika, su pacientu aptariami galimi protezavimo variantai ir parenkamas tinkamiausias planas, atsižvelgiant į paciento finansines galimybes bei lūkesčius.

2. Šypsenos pamatavimas – gaminami diagnostiniai modeliai, atliekamas pavaškavimas, kuris reikalingas veido ir šypsenos diagnostikai. Pagaminto protezavimo maketo pagalba parenkame tinkamiausią dantų formą dydį ir kryptį.

3. Protezo gamyba. Nuimamas atspaudas arba atliekamas dantų skanavimas nuo paruoštų, apšlifuotų dantų ar implantų. Pagamintos restauracijos matuojamos, jeigu rezultatas tenkina, galima cementuoti ar prisukti vainikus ant implanto. Kartais reikia kelių vizitų ir restauracijų matavimo, tai priklauso nuo protezo ir situacijos sudėtingumo.

4. Protezų priežiūra. Norint užtikrinti restauracijų ar implanto ilgaamžiškumą, reikalingi reguliarūs vizitai pas gydytoją specialistą ir burnos higienistą. Burnos higiena atliekama 1-2 kartus per metus. Protezuotus dantis reikia prižiūrėti taip pat, kaip ir nuosavus. Reikia valyti šepetėliu du kartus per dieną, naudoti skalavimo skystį, tarpdančių šepetėlį, tarpdančių siūlą arba irigatorių (prie implantų siūlo naudoti negalima). Išimamus protezus reikia išsiimti po valgio, nuplauti po tekančiu vandeniu, prasiskalauti burną. Vakare protezą rekomenduojama nuplauti po tekančiu vandeniu su kietu šepetėliu.
Pastebėjus, kad dantų protezas kelia diskomfortą, rekomenduojame nedelsiant kreiptis į Basanavičiaus odontologijos centrą.

Protezų rūšys: fiksuoti ir išimami.
Fiksuoti:

1. Laminatės – tai itin plonos, iš keramikos pagamintos, plokštelės. Laminatės naudojamos estetiniam restauravimui, norint sukurti natūraliai atrodančius dantis, koreguoti dantų formą, reljefą, spalvą. Gamybos metu sluoksniuojami opakiški ir skaidrūs sluoksniai, kuriuose šviesos sklaida suteikia dantims gyvumo. Tai itin estetiškos, ilgaamžės restauracijos.
Laminatės gali būti keramikinės arba ličio disilikato stiklo keramikos (e-Max). Protezuojant keramikinėmis laminatėmis galima išgauti didesnį skaidrumą nei e-Max laminatėmis, tačiau e-Max yra tvirtesnės. Konsultacijos metu gydytojas individualiai  parenka reikiamo tipo laminates.

2. Užklotai, Įklotai – skirti restauruoti nedidelius danties kietųjų audinių defektus. Jie gaminami iš keramikos ir e-Max.

3. Dantų vainikėliai – skirti restauruoti didelį dantų kietųjų audinių defektą arba po endodontinio gydymo restauruoti dantų vainiką. Jie gaminami iš keramikos ir cirkonio keramikos (kai cirkonio karkasas padengiamas keramikos sluoksniu).

4. Dantų tiltiniai protezai. Netekus danties, apšlifuojami kaimyniniai dantys ir ant jų cementuojamas tiltas su tarpine dalimi, kuri užpildo defektą. Gaminami iš cirkonio keramikos arba cirkonio monobloko.

5. Protezai ant implantų. Vainikai prisukami ant pavienių implantų arba tiltiniai protezai ant kelių implantų. Gaminami iš cirkonio keramikos arba cirkonio monobloko.

6. All on 4 – tai viso dantų lanko atkūrimas, dantų protezas prisukamas ant 4 implantų. Protezas gaminamas iš titaninės atramos ant kurios tvirtinami keramikiniai arba plastikiniai dantys ir formuojama dantena iš rožinės spalvos plastiko ar keramikos.

Išimami:
1. Išimami plokšteliniai protezai ant implanto atramų. Šis protezas pasižymi labai gera fiksacija. Gaminamas iš rausvo plastiko ir baltų plastikinių dantų.

2. Plokšteliniai protezai – gali būti daliniai, netekus dalies dantų (fiksuojasi kabliukais prie likusių dantų) arba pilni, netekus visų dantų (fiksuojasi susidariusio vakuumo pagalba tarp burnos gleivinės ir protezo), gaminami iš rausvo plastiko ir baltų plastikinių dantų.

3. Lanko atraminiai protezai – gaminami iš metalinio karkaso su plastikiniais dantimis.

Kopijuoti negalima